SZKOŁA PODSTAWOWA klasy 4-8

Nie tylko Czermno
Czy Czermno to historyczny Czerwień? Co znaleziono w osadzie pod Tyszowcami? Czy Czermno to jedyny gród w tomaszowskiem? Uczestnicy zajęć dowiedzą się jak wyglądało życie i śmierć w średniowiecznym grodzisku? Poznają również najcenniejsze zabytki archeologiczne z naszego muzeum.
Miejsce: ul. Wyspiańskiego 8a

Denar, grosz, złotówka – krótka historia pieniądza polskiego
Czym różni się denar od dukata, a trojak od półtoraka? Dlaczego szeląg czasem jest złamany? Czy złotówka zawsze jest złota? Kiedy pojawiły się pierwsze banknoty? Ciekawostki z historii pieniądza polskiego – od najdawniejszych denarów do współczesnych złotówek.

Przedwojenny Tomaszów
Społeczeństwo przedwojennego Tomaszowa – wielokulturowa mozaika przygranicznego miasteczka. Życie codzienne, praca i świętowanie. Jak żyli tomaszowianie przed II wojną światową.
Miejsce: ul. Zamojska 2

Wrzesień 1939 – tomaszowskie boje
Kiedy właściwie rozpoczęła się II wojna światowa? Między jakimi państwami się toczyła? Jakie znaczenie miały bitwy tomaszowskie? Jaki był ich przebieg? Wspólne poszukiwanie odpowiedzi i poznawanie zabytków związanych z wrześniem 1939 r. w tomaszowskiem.

Miejsce: ul. Wyspiańskiego 8a

Anioły i inne uskrzydlone stworzenia
Po sztuce sakralnej chrześcijańskiej i żydowskiej oprowadzą nas uskrzydlone stworzenia. Zaprowadzą nas do czasów, kiedy na ziemi tomaszowskiej mieszkały obok siebie różne kultury.
Poznamy znaczenia słowa kultura.

Przewidywany czas trwania: 1 – 1,5 godz.
Miejsce: ul. Wyspiańskiego 8a

Kwitnące misy, kubki i talerze
O fajansie, porcelanie i dawnym wiejskim i miejskim dizajnie opowiemy sobie na przykładzie zabytków z lokalnych wytwórni. Poznamy historię wytwórni w Tomaszowie, Siedliskach i Lubyczy Królewskiej oraz zaprojektujemy własne zdobienie.
Przewidywany czas trwania: 1 – 1,5 godz.