Edukacja Przedszkole/Edukacja Wczesnoszkolna

Muzealny rebus

Po co jest muzeum? Czy kustosz ma coś wspólnego z kurzem? Co to jest eksponat?
O pracy i funkcji muzeum dla najmłodszych zwiedzających opowie kustosz. Będzie też okazja do zabawy z rebusami i odkrywaniem muzealnych skarbów na wystawach stałych i czasowych.

Przewidywany czas trwania: ok. 1 godz.
Miejsce: ul. Wyspiańskiego 8a, ul. Zamojska 2

Mały archeolog
Po co archeolog kopie w ziemi i skąd wie gdzie? Czy wszystkie kamienie w ziemi to zabytki? Czym różni się fortalicjum od grodziska, i co to właściwie jest?
Uczestnicy poznają zawód archeologa, będą mieli możliwość samodzielnie wykonać część dokumentacji archeologicznej. Poznają kilka ważniejszych zabytków archeologicznych.

Przewidywany czas trwania: ok. 1,5 godz.
Miejsce: ul. Wyspiańskiego 8a

Jak to dawniej na wsi bywało
Czym różnią się barylarze od tyszowiaków? Jak wygląda stępa? Do czego służyła sofka? Czy pająk to zwierzę? Opowiemy o życiu na dawnej, tomaszowskiej wsi, o pracy, świętowaniu, sztuce, a czasem zaśpiewamy.

Przewidywany czas trwania: ok. 1 godz.
Miejsce: ul. Zamojska 2

Anioły i inne uskrzydlone stworzenia
Po sztuce sakralnej chrześcijańskiej i żydowskiej oprowadzą nas uskrzydlone stworzenia. Zaprowadzą nas do czasów, kiedy na ziemi tomaszowskiej mieszkały obok siebie różne kultury.
Poznamy znaczenia słowa kultura.

Przewidywany czas trwania: 1 – 1,5 godz.
Miejsce: ul. Zamojska 2, ul. Wyspiańskiego 8a

Kwitnące misy, kubki i talerze
O fajansie, porcelanie i dawnym wiejskim i miejskim dizajnie opowiemy na przykładzie zabytków z lokalnych wytwórni. Poznamy historię wytwórni w Tomaszowie, Siedliskach i Lubyczy Królewskiej oraz zaprojektujemy własne zdobienie.

Przewidywany czas trwania: 1 – 1,5 godz.
Miejsce: ul. Wyspiańskiego 8a